Domů / Akce / Dárkové předměty / Knihy a mapy / Knihy

Kniha Základy jezerního Muškaření - Karel Křivanec


Žádné hodnocení. Kód: 1238 Produktové číslo: 9788086248196
Jezerní muškaření se u nás rychle stává stále oblíbenější odnoží rybolovu. Má svoje odlišnosti a zákonitosti a není vůbec jednoduché.
Skladem 1 ks
450,00 Kč , plus doprava
(450,00 Kč/ks)
 
Kniha Základy jezerního Muškaření - Karel KřivanecJezerní muškaření se u nás rychle stává stále oblíbenější odnoží rybolovu. Má svoje odlišnosti a zákonitosti a není vůbec jednoduché. Autora této publikace můžeme považovat za hlavního propagátora jezerního muškaření u nás, který měl možnost podrobně se s jeho taji seznámit při nejrůznějších jezerních muškařských závodech i praktickém rybolovu po boku předních, zejména anglických jezerních muškařů, ale i při studiu opět převážně anglické odborné literatury. Vzal na sebe nelehký úkol předat tyto poznatky co nejpodrobněji českým muškařům. V knize se dočtete jak o specifické jezerní muškařské výzbroji, technice hodů a vedení mušek, tak o způsobech lovu pstruhů na stojatých vodách. Podrobně jsou zde popsány a vyobrazeny nejdůležitější vzory jezerních mušek včetně návodu, jak na ně chytat ze břehu v průběhu roku. Podrobněji jsou zde také zmíněny způsoby muškaření z lodě, což jistě dále přispěje k rozšíření tohoto zajímavého a atraktivního způsobu rybolovu. Tato knížka je první publikací svého druhu u nás a všichni pstruhaři, od začátečníků až po pokročilé příznivce jezerního muškaření, si v ní mohou najít důležité informace, které se jim jistě bude hodit při vlastním rybolovu.

O autorovi:

S jezerním muškařením jsem se prvně letmo potkal při mistrovství světa v roce 1991 na Novém Zélandu, a i když mě tehdy ještě nenadchlo, začal jsem přemýšlet o tom, proč je celosvětově daleko více jezerních než říčních muškařů a to i v zemích, které netrpí nedostatkem dobrých řek.

Na podzim roku 1992 jsem se dostal s českými závodníky do Belgie, kde se konal v Gentu závěrečný závod jezerního Grand Slamu, v němž Češi překvapili nečekaným třetím místem. Tam jsem pochopil, že jezerní chytání nebude nějaká rybářská výstřednost, za což bylo do té doby u nás považováno. Zde jsem si zcela jasně uvědomil, že je to velmi pěkná a regulérní odnož muškaření, která si však žádá své specifické podmínky, tedy jezera či rybníky s lososovitými rybami.

Od té doby uplynulo už více než 10 let a já měl to štěstí, že jsem se dostal do různých zemí a na různé vody a mohl se jezernímu chytání věnovat hlouběji. V té době jsem byl i ve funkci rybářského hospodáře pro jižní Čechy, a tak vznikl první stojatý pstruhový revír u nás, nádrž Květoňov u Kaplice.Brzy poté se přidal první rybník v Poličce na Vysočině, který si získal velký ohlas a oblibu. Po nich přišly další pstruhové, ale i mimopstruhové „stojáky" s výskytem pstruhů duhových, od malých soukromých nádrží až po údolní nádrž Lipno.

V uplynulých deseti letech jsem napsal mnoho článků o jezerním muškaření, které vycházely ze zkušeností z různých muškařských soutěží, kterých jsem se zúčastnil jako vedoucí českých družstev, a nejednou jsem referoval i o novinkách, které se objevily v zahraničních časopisech a nových knihách. Jednalo se prakticky téměř výhradně o informace z Velké Británie, kde má jezerní muškaření již stoletou tradici.

Asi před třemi roky jsem začal poprvé trochu uvažovat o tom, že bych mohl napsat pro naše rybáře knížku o muškaření na stojatých vodách, ale dobře jsem si uvědomoval, jak široké je to téma a jak málo jsem na něj stále ještě připraven. A najednou se tu objevil nakladatel, který mě začal přesvědčovat, že bych se do toho měl pustit. Jemu se to snadno hovořilo, ale jen já jsem věděl, jak těžké bude dovést tyto úvahy do konce.

Ještě jeden rok jsem mu unikal. Pak si nakladatel vyžádal jakýsi přehled kapitol a předložil mi smlouvu, kterou jsem, ještě ve vánočním rozpoložení, mohl podepsat. Byl jsem už totiž časově volnější a do konce srpna bylo ještě daleko. Pustil jsem se tedy do práce. Něco šlo hladce, něco se dost bránilo, ale nakonec se podařilo rukopis dokončit včas.

Samozřejmě, že jsem se nemohl opírat jen o vlastní zkušenosti, protože to měla být jakási učebnice jezerního muškaření, do které je třeba shrnout co nejvíce zkušeností různých autorů. Seznam prostudované literatury je uveden v závěru této publikace, avšak je třeba si uvědomit, že i tito autoři čerpali z mnoha dalších zdrojů. Své vlastní zkušenosti jsem se snažil zobecnit a co nejméně jsem chtěl zabíhat do líčení konkrétních situací, které by neúměrně rozšířily obsah této publikace. Snad se k nim dostanu někdy příště.

Tuto knihu bych nedal dohromady, kdybych neměl podporu u manželky a celé rodiny, která mě na ní nechala v klidu pracovat. Velký dík musím vyslovit rovněž i Vladimíru Šedivému, mistru světa z roku 2001 ve Švédsku, který pro ní navázal prakticky všechny mušky a Bohumíru Šumskému, který výtvarně zpracoval kresby a pročetl a opravil můj rukopis. A nakonec musím poděkovat i panu nakladateli Václavu Liškovi, že mě přinutil tuto práci dokončit.

Vím, že se nejedná o knihu dokonalou, na to by potřebovala ještě pár let, ale kdoví, co bude za těch pár let. Jistěže se najdou i kritici, kteří mi budou vyčítat, proč jsem do obsahu zahrnul to a nezahrnul ono. Přesto však doufám, že většina naší muškařské veřejnosti knihu přijme jako první pokus o česky psaný návod, jak se orientovat v jezerním muškaření, a budu spokojen, když si v ní naši rybáři čas od času budou listovat a číst.


Obsah:

Předmluva
Úvod
Vybavení jezerního muškaře
Nejúspěšnější skupiny jezerních mušek
Taktiky v jezerním lovu
Rok jezerního muškaře
Lov z lodě
Lov divokého pstruha obecného
Doslov
Specifikace
Váha 0.84 kg
Hodnocení
Toto zboží zatím nikdo nehodnotil. Buďte první a napište komentář nebo hodnocení.